POLSCY PRODUCENCI | Rozmowa z Michałem Przybyłą, prezesem zarządu firmy GOPOL

Przez trzy dekady firma GOPOL stworzyła
markę narzędzi cenioną i rozpoznawaną nie tylko
w Polsce, ale i na świecie. Dzięki swojej jakości jej
produkty niezmiennie trafiają w potrzeby tartaków
i producentów mebli.

Katarzyna Orlikowska

Rok 2016 to rok niezwykle ważny dla firmy GOPOL…
Michał Przybyła: Mija 30 lat od momentu wyprodukowania naszej pierwszej piły tarczowej z węglikiem HM – to 28 sierpnia 1986 roku „zeszły” z taśmy produkcyjnej pierwsze nasze piły tarczowe z ostrzami z węglika spiekanego. Jubileusz, który obchodzimy, to czas wyjątkowy, doskonały do podsumowań, wspomnień, a także do nowych poczynań. Jesteśmy dumni z tego, co wspólnie osiągnęliśmy, z sentymentem wracamy pamięcią do początków działalności firmy, wspominając jej najważniejsze wydarzenia.

Jak wyglądało powstanie firmy GOPOL?
M.P.: Koniec lat 80. i początek lat 90. to okres burzliwego rozwoju przedsiębiorczości w Polsce, i dotyczyło to również rynku produkcji pił tarczowych. Historia firmy GOPOL rozpoczęła się właśnie w 1986 roku produkcją pił tarczowych pod marką Zadrzew, a od 1989 roku pod marką GOPOL. Spółka GOPOL powstała jako spółka joint venture wspólnie ze znanym szwedzkim producentem pił tarczowych – firmą Gomex. Nazwa GOPOL pochodzi od nazw: Gomex (GO) i Polska (POL). W połowie lat 90. na skutek zmian własnościowych GOPOL stał się spółką z całkowicie polskim kapitałem i taką jest do dzisiaj. Wizjonerska koncepcja firmy, która specjalizowała się w tego typu produkcji pił, okazała się początkiem sukcesu. Wykorzystaliśmy powstałą wówczas niszę rynkową, która wynikła z małej podaży w naszym kraju. Dziś nasz bardzo rozbudowany asortyment można spotkać w całej Europie oraz innych krajach świata. Innowacyjność i unikatowość oferty sprawia, że firma na przestrzeni 30 lat stała się kreatorem narzędzi. Na tym jednak nie koniec – spółka wciąż zwiększa możliwości produkcyjne, rozbudowuje hale produkcyjne i kreśli ambitne plany na przyszłość.

Czy do opracowania know-how produkcji dochodziliście na podstawie własnych doświadczeń, metodą prób i błędów?
M.P.: Nie. Całą produkcję pił tarczowych uruchamiała nam szwedzka firma Gomex, dostarczyła niezbędne maszyny, surowce, tj. korpusy, węgliki itp. oraz przekazała całe know-how produkcji pił. Szkolenie operatorów maszyn odbywało się w Szwecji i jak na tamte czasy było to dla nas duże wyzwanie i wydarzenie. Wiele anegdot jeszcze krąży po firmie, np. jak wyjechawszy z kraju, w którym mało co było, nasi pracownicy zderzyli się z krajem dobrobytu, jakim była Szwecja. Uczyliśmy się od najlepszych. Wszyscy wiemy, jak zachowuje się stal szwedzka, lecz pomimo znanego składu żadna inna nie potrafi jej dorównać. Otrzymaliśmy wielką wiedzę o produkcji, jak i komponentach, które należy stosować w procesie produkcyjnym. Dlatego nasze piły są tak dobre. Nadal razem współpracujemy z partnerami szwedzkimi i jest to obustronnie bardzo owocna relacja. Początkowo Gomex nadzorował produkcję i pracę przeszkolonych pracowników w zakładzie w Biadkach (woj. wielkopolskie – przyp. red.) i udoskonalał ciągi produkcyjne. Załoga liczyła wówczas zaledwie kilkanaście osób. W tym czasie 80 proc. naszej produkcji „szło” na eksport do Szwecji i do zachodniej Europy. W Polsce nasze piły były w tym czasie rarytasem, o czym wiedzą ci, którzy ich w tym czasie używali i chcieli kupić. W 1989 roku uruchomiony został drugi zakład w Jarocinie, gdzie mieszczą się także biura i zarząd spółki. Dziś nasza spółka zatrudnia prawie 120 pracowników. Już w trzy lata po rozpoczęciu produkcji rozszerzyliśmy sprzedaż na rynek polski, a głównymi odbiorcami były duże tartaki i fabryki mebli.

Dziś GOPOL oprócz pił tarczowych produkuje także inne narzędzia.
M.P.: Wciąż rosnący popyt na produkty marki GOPOL sprawił, że z czasem asortyment uległ poszerzeniu o piły trakowe, frezy HM, HSS, PCD, noże i głowice strugarskie. Do naszych nowych rozwiązań należą piły trakowe z otworami kompensacyjnymi, które nie wymagają naprężania-walcowania, a założone na trak długo utrzymują dokładność wymiarową. Ich dodatkową zaletą jest zwiększona wytrzymałość na pękanie we wrębach, co powoduje, że narzędzia te nie są tak wrażliwe na duże siły rozciągające brzeszczot. Piły te polecamy szczególnie klientom mającym problemy z eksploatacją pił trakowych, takie jak pękanie czy falowanie. Piły trakowe do traków pionowych i poziomych wykonujemy z najlepszych materiałów firm Krupp i Uddeholm. Oferujemy piły z zębami do rozwierania i zgrubiania. Dla wydajnego przetarcia proponujemy piły stellitowane lub pokryte chromem twardym z pojedynczą lub podwójną powłoką, których czas pracy podwaja się w stosunku do pił zwykłych. Od niedawna w naszej ofercie pojawiły się supercienkie piłki do minitraków typu
Wintersteiger i Neva. Oprócz szerokiego asortymentu pił tarczowych dla przemysłu tartacznego, drzewnego i meblarskiego oferujemy jedną z naszych specjalizacji – „perełkę”, czyli cienkie piły tarczowe o szerokości rzazu nawet do 1,3 mm, przeznaczone do efektywnego rozkroju materiału. W zależności od indywidualnych potrzeb klientów piły wyposażamy w systemy wyciszające, czyszczące oraz powłoki antyadhezyjne, zapobiegające przypaleniom korpusów. Z kolei frezy nasadzane ścinowe mają ostrza z najlepszych gatunków węglików spiekanych i stali szybkotnącej, a ich korpusy wykonane są z wysokogatunkowej stali. Głowice strugarskie standardowe oraz hydro z nożami wymiennymi HM i HSS lub typu Wendeplatten, również z mocowaniem ryfla, wykonane są z najlepszych materiałów zapewniających dużą sztywność podczas pracy. Oferujemy noże strugarskie HM, HSS oraz specjalne HSS pokrywane supertwardą warstwą związku tytanu, nakładaną metodą próżniowo-plazmową. Dzięki zastosowaniu tej technologii otrzymujemy narzędzia wykonane ze stali szybkotnącej lub narzędziowej o trwałości porównywalnej do węglika spiekanego. Zważywszy na problemy z wykruszeniami węglika pojawiającymi się podczas obróbki sosny z luźnymi sękami, narzędzia pokrywane stanowią idealny kompromis. Proponujemy również szereg noży do głowic zrębkujących i korowarek oraz innego typu według potrzeb klienta. Specjalizujemy się również w produkcji narzędzi diamentowych PKD – pił tarczowych i frezów. Konfigurując narzędzia, korzystamy z komponentów światowych potentatów z branży materiałów supertwardych, dlatego otrzymujemy ostrza wytrzymałe na wykruszenia, pozwalające na długą i stabilną pracę. Szeroki wachlarz produktów i kompleksowa obsługa powodują, że jesteśmy elastyczni na szybko zmieniające się potrzeby klientów i pozostajemy topowym producentem narzędzi, znanym i cenionym na całym świecie.

Co sprawiło, że pomimo zmian na rynku, pojawiającej się konkurencji, produkty marki GOPOL niezmiennie trafiają w potrzeby tartaków i producentów mebli?
M.P.: Naszą dewizą jest jakość. Firma GOPOL, jako pierwsza w branży producentów narzędzi, wprowadziła w 1999 roku system zapewnienia jakości zgodnie z normą ISO 9001, potwierdzony Certyfikatem PCBC. Jesteśmy firmą wielokrotnie nagradzaną, zarówno za jakość i innowacyjność, jak i doskonałe wyniki działalności. Za prezentowane piły na Międzynarodowych Targach Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego w Poznaniu, jak i LIGNA w Hanowerze otrzymaliśmy liczne nagrody, między innymi Złoty Medal MTP w roku 2006. W 2005 roku przedsiębiorstwo znalazło się również w prestiżowym rankingu najbardziej dynamicznie rozwijających się firm w Polsce „Gazele Biznesu”. Nagrody, które otrzymaliśmy są dla nas bardzo cenne. W przypadku rankingu „Gazele Biznesu” pod uwagę brane są cyfry i wyniki zapisane czarno na białym, które nie kłamią. Cieszy nas, że weszliśmy do grona dynamicznie rozwijających się firm, które je otrzymały. Doceniono to, że rozwijamy się na bazie własnego pomysłu i kapitału, tak naprawdę tylko własnymi siłami. Za nieposzlakowaną opinię, etykę w prowadzeniu działalności oraz rzetelne podejście do zobowiązań wobec klientów i kontrahentów GOPOL od lat posiada certyfikat „Firmy Godnej Zaufania”. Jako firma na co dzień współpracująca z zachodnimi producentami mamy odniesienie poziomu jakości i nowoczesności naszych narzędzi, które nie ustępują zachodniej konkurencji. Nasz dział rozwoju pracuje cały czas nad nowymi rozwiązaniami konstrukcji narzędzi, nad nowymi materiałami. Od początku istnienia firmy pierwszymi i najważniejszymi recenzentami tworzonych przez nas nowych pił tarczowych i innych narzędzi są nasi pracownicy, którzy aktywnie angażują się w proces ich powstawania. Przez 30 lat firmę tworzyło wielu ludzi, wielu z nich już z nami nie pracuje, wszystkim za ten wysiłek bardzo dziękuję. Do sukcesu firmy GOPOL przyczyniła się także doskonale rozbudowana sieć bezpośredniej dystrybucji produktów. Nasi doradcy handlowi dobierają narzędzia dla każdego klienta indywidualnie. Zbieramy pełne informacje o produkcji i dostosowujemy do wymagań i możliwości maszyn najbardziej optymalne piły i narzędzia. Z pewnością taki dobór owocuje lepszymi efektami niż praca na narzędziach standardowych. Inwestycja w dobrze dobrane narzędzia znacznie podnosi wydajność pracy i moce przerobowe, a z drugiej strony pozwala osiągnąć ten efekt przy jednoczesnej redukcji kosztów przypadających na jednostkę produktu.

Trzy dekady to dopiero początek? Jakie cele na najbliższe lata ma wytyczone państwa firma?
M.P.: Okrągły, rocznicowy jubileusz, poza podsumowaniami, skłania także do budowania planów na przyszłość. Plany na najbliższe lata są ambitne i mamy wielkie pokłady wiary w ich osiągnięcie, natomiast aby je osiągnąć, nie pozostaje nic innego jak ciężko pracować. To zawsze owocuje. W najbliższym czasie planujemy dalszą rozbudowę firmy, zwiększanie zatrudnienia i rozbudowę sieci dystrybucji w nowych kierunkach. Chcemy umocnić naszą pozycję za granicą, a także zdobyć nowe rynki. Poświęcimy jeszcze większą uwagę kwestii wydłużenia długości pracy narzędzi do obróbki drewna poprzez zastosowanie nowych technologii. Naszą największą misją i wciąż aktualnym wyzwaniem jest poprawa bezpieczeństwa i jakości pracy naszymi piłami tarczowymi. Mocną pozycję na rynku zbudowaliśmy dzięki potwierdzonej jakości i przystępnej cenie. Rok 2016 jest naszym wyjątkowym i przełomowym rokiem nie tylko z uwagi na jubileusz. Szereg inwestycji, które poczyniliśmy w latach ubiegłych i w roku obecnym, już procentuje. Skracające się terminy realizacji zleceń, zwiększona kontrola procesów produkcyjnych zachęca naszych klientów do długotrwałej współpracy z naszą firmą. Na koniec, korzystając z okazji, chciałbym szczególnie podziękować wszystkim klientom, dostawcom, osobom współpracującym i pracownikom za dotychczasową owocną współpracę i pracę. To właśnie dzięki wiedzy, zaangażowaniu, umiejętnościom i przede wszystkim poświęceniu ich wszystkich możliwe było wszystko to, co udało się osiągnąć na przestrzeni tych 30 lat.

Dziękuję za rozmowę.

 /Wywiad ukazał się w sierpniowym numerze Gazety Przemysłu Drzewnego/

Michał Przybyła - prezes zarządu

MICHAŁ PRZYBYŁA - PREZES ZARZĄDU GOPOL SP. Z O.O.

30 lat produkcji pił tarczowych

 

Producent pił tarczowychnowoczesne piły tarczowe
produkcja pił do drewna

nowoczesne technologie produkcyjne piłpiły tarczowe

 

Gopol sp. z o.o.

Al. Niepodległości 26, 63-200 Jarocin | Dział Sprzedaży: tel. 62 747 49 96 fax 62 747 26 73 | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Piły tarczowe Speed Cross

Serwis DIA, narzędzia diamentowe

PRODUKUJEMY I SERWISUJEMY RÓWNIEŻ NARZĘDZIA DIAMENTOWE