PROFESJONALNE NARZĘDZIA
DLA MEBLARSTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO

Gazeta Przemysłu Drzewnego - piła tarczowa, piły tarczowe Gopol

Od małej firmy do przedsiębiorstwa o międzynarodowym zasięgu

Gazeta Przemysłu Drzewnego 01/2021

Inwestycje w infrastrukturę i park maszynowy, ciągła praca nad rozwojem produktów i utrzymaniem ich wysokiej jakości, a także dywersyfikacja oferowanych na rynku rozwiązań sprawiły, że spółka GOPOL w ciągu swojej historii sięgającej trzech dekad zyskała ugruntowaną pozycję na krajowym i wielu zagranicznych rynkach.

Jarocińska spółka GOPOL to jeden z największych i najważniejszych polskich producentów narzędzi dla przemysłu drzewnego, którego produkty i zastosowane w nich technologie cieszą się uznaniem nie tylko na krajowym, ale również na zagranicznych rynkach. Rok 2020 był dla niej szczególny, gdyż obchodziła jubileusz 30-lecia swojego istnienia.

– Miniony rok, poza naszym jubileuszem, był dla naszej spółki, ze względu na panującą pandemię, pewnym wyzwaniem – mówi Jacek Przybyła, prezes zarządu firmy GOPOL – któremu zdołaliśmy nie tylko sprostać, ale dzięki podjętym trafnym decyzjom i działaniom, także wzmocnić się na kolejny 2021 rok.
W tym trudnym okresie, dzięki wypracowanemu zaufaniu i dobrej współpracy z naszymi partnerami, zyskaliśmy aktualną wiedzę o zmieniającej się na rynku sytuacji, a także pewność, że możemy na sobie polegać i w dalszym ciągu dostarczać naszym klientom najlepsze produkty, jakich potrzebują. Niezmiennie od 30 lat, nadrzędnym celem GOPOL-u jest najwyższa jakość naszych narzędzi. Stale zwiększające się produkcja i sprzedaż, także w obecnym, trudnym okresie, są najlepszym dowodem zaufania ze strony naszych klientów. Jesteśmy dumni, że możemy być wsparciem dla wielu mniejszych i większych zakładów i przedsiębiorstw, w ich rozwoju i budowaniu pozycji rynkowej, na rynku krajowym, jak i na rynkach zagranicznych.

Jedni z pierwszych z certyfikatem ISO

Historia firmy GOPOL sięga 1986 r., kiedy jeszcze pod marką Zadrzew rozpoczęła produkcję pił tarczowych z węglikami spiekanymi, które do dnia dzisiejszego są głównym produktem spółki. Marka GOPOL pojawiła się w 1990 r. i od tego momentu rozpoczął się dynamiczny rozwój spółki.

– Spółka początkowo działała w ramach joint venture, ale w niedługim okresie stała się podmiotem wyłącznie z kapitałem polskim, i tak pozostaje do dnia dzisiejszego, z czego jesteśmy niezwykle dumni – zaznacza Jacek Przybyła. – Zaczynaliśmy od zapełnienia niszy rynkowej, jednak już po kilku latach, bazując na posiadanych i rozwijanych technologiach oraz korzystając z materiałów pochodzących od najlepszych europejskich dostawców, zaczęliśmy z powodzeniem konkurować z firmami z Europy Zachodniej.

GOPOL, jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw w branży narzędziowej, wprowadził system zapewnienia jakości ISO 9001, zakończony uzyskaniem certyfikatu. Było to w historii spółki bardzo ważne wydarzenie, które usprawniło wiele procesów, od planowania, poprzez produkcję, aż do sprzedaży wyrobu końcowego. Nieocenionym efektem tych działań jest produkcja narzędzi utrzymująca się niezmiennie na stabilnym, najwyższym poziomie jakościowym. Pomaga to także udoskonalać wyroby.

– Od początku istnienia firmy staraliśmy się dotrzymywać kroku zmieniającej się rzeczywistości, pojawiającym się nowym wymaganiom i wyzwaniom – dodaje Jacek Przybyła. – Także w tym celu wprowadzaliśmy coraz to nowe grupy produktowe, a także unowocześnialiśmy i modyfikowaliśmy już produkowane narzędzia, tak aby w jeszcze większym stopniu spełniały oczekiwania klientów. Odbywało się to niejednokrotnie na zasadzie konsultacji z naszymi klientami, którzy w swoich warunkach testowali nasze narzędzia, przekazując nam cenne uwagi i sugestie, w jakim kierunku powinniśmy je rozwijać. Niemały w tym udział miała także nasza kadra wyspecjalizowanych technologów i konstruktorów, którzy przekładali te uwagi na konkretne rozwiązania.

Swoje technologie GOPOL dostarcza niemal do każdej z branż zajmujących się przetwórstwem drewna – do tartaków, fabryk mebli oraz zakładów stolarskich.
Nie ograniczyliśmy się tylko do produkcji pił tarczowych – dodaje Wojciech Adamski, dyrektor handlowy GOPOL-u. – Przez te wszystkie lata uzupełnialiśmy swoją ofertę o coraz to nowsze, równie potrzebne grupy asortymentowe narzędzi. W tym czasie wprowadziliśmy do produkcji piły trakowe, frezy, głowice, noże HM i HSS czy narzędzia diamentowe (DIA), a także inne dostosowane do indywidualnych potrzeb narzędzia wykorzystywane w zakładach drzewnych. Ciągle unowocześniamy nasz park maszynowy, stosujemy nowoczesne surowce i korzystamy z najnowszych rozwiązań technologicznych do produkcji naszych narzędzi.

Najważniejszą nagrodą zadowoleni klienci

Dziś GOPOL to producent narzędzi z ugruntowaną pozycją na rynku, zarówno w kraju (gdzie z powodzeniem konkuruje także z dostawcami zagranicznymi), jak i na wielu rynkach eksportowych. Od kilku lat spółka bardzo mocno inwestuje w swoją infrastrukturę oraz w park maszynowy. Po wybudowaniu kolejnej hali produkcyjnej, wyposaża ją w maszyny najnowszej generacji i nowoczesne technologie. Pozwala to wytwarzać narzędzia w jeszcze krótszym czasie, przy okazji nie tracąc nic z ich niezawodności.

W swojej pracy kierujemy się zasadą, że najważniejsze są dla nas jakość naszych produktów oraz satysfakcja klientów, że otrzymali od nas narzędzia w pełni spełniające ich oczekiwania – podkreśla prezes. – Poza rynkiem krajowym, w którym mamy już znaczący udział, coraz odważniej radzimy sobie także na bardzo wymagających rynkach zagranicznych. Nasze narzędzia pojawiają się już nie tylko u najbliższych sąsiadów Polski, ale można je znaleźć niemal w każdym zakątku świata. Praca nad rozwojem naszych produktów, a także ciągłe inwestowanie w wykwalifikowaną kadrę oraz w nowoczesny park maszynowy pozwalają nam zaspokajać coraz to większe oczekiwania stale powiększającej się rzeszy oddanych klientów. Warto podkreślić raz jeszcze, że odbywa się to wyłącznie przy zaangażowaniu polskiego kapitału. Wykorzystując najwyższej jakości komponenty oraz korzystając z ogromnej wiedzy naszych pracowników, z powodzeniem konkurujemy na krajowym rynku, jak i coraz śmielej rozpychamy się na rynkach zagranicznych.

Na przestrzeni minionych 30 lat, GOPOL otrzymał wiele nagród i wyróżnień potwierdzających kompetencje oraz jakość i innowacyjność produkowanych technologii. Wśród najważniejszych znajdują się Gazele Biznesu – będące potwierdzeniem szybkiego rozwoju spółki, czy Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich dla pił tarczowych za innowacyjność tego produktu.

Od lat bierzemy też udział w wielu imprezach targowych prezentując nie tylko piły tarczowe, takich jak Ligna w Hanowerze czy Drema w Poznaniu – nadmienia Wojciech Adamski. – Współuczestniczyliśmy również w wielu projektach, współpracując z Instytutem Technologii Drewna w Poznaniu oraz innymi jednostkami badawczo-rozwojowymi.

Jednak najważniejszym dla nas osiągnięciem, jakie udało się wypracować w okresie tych 30 lat, jest ugruntowane miejsce, jakie mamy na rynku, stabilna pozycja spółki oraz satysfakcja i przywiązanie naszych klientów – podsumowuje Jacek Przybyła. – Wszystko to osiągamy także dzięki zaangażowaniu i determinacji naszych pracowników. Zbudowanie profesjonalnego i oddanego zespołu na przestrzeni lat jest naszym szczególnym atutem.

 

 

„Gazeta Przemysłu Drzewnego” to cenione czasopismo, poświęcone kompleksowej tematyce związanej z przemysłem drzewnym. Jest to niezastąpione źródło informacji dla profesjonalistów, przedsiębiorców i wszystkich zainteresowanych branżą drzewną. Czytelnicy „Gazety Przemysłu Drzewnego” mogą znaleźć w niej aktualne wiadomości, analizy rynkowe, nowinki technologiczne, porady ekspertów oraz artykuły naukowe, które pokazują najnowsze osiągnięcia, trendy i innowacje w tej dziedzinie. Dzięki wysokiej jakości treściom, rzetelności informacji i szerokiemu zakresowi tematycznemu, „Gazeta Przemysłu Drzewnego” cieszy się uznaniem wśród profesjonalistów oraz pełni rolę istotnego narzędzia wspierającego rozwój i wymianę wiedzy w branży drzewnej.